Kā norit zobu taisnošana?

Ne visiem daba devusi taisnas zobu rindas, bet ortodonts tās pratīs regulēt. Nekas nav nokavēts, ja pusaudžu gadi jau tālā pagātnē, jo katrs piektais šā speciālista pacients ir pieaugušais.

Mainoties ēšanas tradīcijām un uzturam kļūstot mīkstākam, žokļi kļuvuši šaurāki, taču zobi nav palikuši mazāki un tāpēc tiek saspiesti. Ja tie ir šķībi, nereti ir arī nepareizs sakodiens. Dažkārt neatbilstīgas žokļu attiecības ir redzamas arī ārēji, un tās var radīt košļāšanas grūtības. Dziļa sakodiena gadījumā zobi mēdz pastiprināti nodilt. Problēmas vēlams novērst medicīnisku apsvērumu dēļ, tomēr regulēšana lielākoties notiek kosmētiskos nolūkos. Nevar apgalvot, ka šķībi zobi bez regulēšanas bojāsies vairāk, jo arī tādus var labi iztīrīt un izdiegot, vienīgi vairāk jāpiepūlas.

Vecums nav šķērslis, lai taisnotu zobu rindu, taču jābūt veselam žokļa kaulam. Ja nepieciešams, ortodontisku ārstēšanu kombinē ar ķirurģiskām metodēm. Nereti procesā iesaistās periodontologs, lai uzlabotu žokļa kaula veselību, un, ja mutē trūkst zobu, – arī protēzists.

Vieglāk ārstēt agrīni

Kad aptuveni 7–8 gadu vecumā izšķīlušies pirmie pastāvīgie zobi – četri augšā, četri apakšā un sestie sānos –, ieteicams konsultēties ar ortodontu. Vienkāršākas nepilnības var novērst pusgada laikā vai plānot ārstēšanu vēlāk.

Līdz 18 gadiem ortodonta pirmreizēju konsultāciju apmaksā valsts un pacientiem ar smagām sejas un žokļu problēmām speciālas aprūpes programmas ietvaros ārstēšanu veic par valsts budžeta līdzekļiem. Līdz 22 gadu vecumam tiek segta ortodontiska palīdzība iedzimtu sejas un žokļu šķeltņu gadījumā.

Aptuveni 7–10 gadu vecumā, kamēr piena zobi mainās pret kaula zobiem, nepareizi izšķīlušos zobiņus var regulēt ar plastmasas platīti, kam piestiprināti metāla elementi. Tā jānēsā pastāvīgi, izņemot brīžus, kad ēd cietus produktus un tīra zobus. Pirmajā nedēļā ir grūtāk norīt siekalas un runāt, taču bērni pie platītes ātri pierod.

Vēlāk, kad pilnībā izveidojušās zobu saknes, ar platīti nebūs iespējams panākt stabilu efektu. Pieaugušajiem to izmanto tikai atsevišķos gadījumos kā papildu metodi. Izteiktāku zobu pārvietošanos var panākt ar breketēm.

Pusaudža vecumā gan sakodiena pro­blēmu, gan šķību zobu gadījumā šaura žokļa paplašināšanai papildus izmanto dažādu aparatūru. Savukārt pieaugušajiem tā nav iespējama bez ķirurģiskām manipulācijām.

Metāla vai zelta?

Kaut gan zobi mēdz būt šķībi tikai augšā vai apakšā, nereti, lai atjaunotu normālas žokļu attiecības, lai katrs zobs balstītos atbilstīgā vietā un nenodiltu, ortodontiska ārstēšana nepieciešama abiem žokļiem.

Ja trūkst vietas, dažus zobus izrauj, visbiežāk katrā pusē pa vienam – augšā un apakšā. Parasti nākas šķirties no ceturtajiem un kaimiņos esošajiem zobiem. Ja izveidojušies ilkņi kā vampīram, parasti tos kā visstiprākos atstāj mutē, bet asās šķautnes pieslīpē.

Metāla breketes, ko pielīmē pie katra zoba emaljas, izgatavo no augstvērtīgu metālu sakausējuma. Loku tajās nostiprina ar elastīgām dažādu krāsu gumijām. Šīs breketes ieteicamas, ja nepieciešams panākt izteiktu zobu pārvietošanos. Pārsvarā tādas izvēlas jaunieši.

Pieaugušie biežāk dod priekšroku tā sauktajām estētiskajām keramikas vai sintētiskā safīra breketēm, kas ir zobu krāsā un tāpēc mazāk pamanāmas.

Pašliģējošām breketēm, kas var būt gatavotas no metāla vai keramikas, loku nestiprina ar gumiju, jo tajās jau iestrādātas fiksācijas iespējas. Ar tām var vieglāk uzturēt labu mutes dobuma higiēnu.

Lingvālās breketes, ko piestiprina no zobu iekšpuses, apkārtējiem nav redzamas. Tās bieži vien gatavo katram pacientam individuāli no zelta sakausējuma un dēvē par inkognito brekešu sistēmu.

Taisnošanas process

Pirms ortodontiskas ārstēšanas svarīgi salabot visus zobus. Vispirms veic ren­tgena uzņēmumus vai sarežģītākos gadījumos – datortomogrāfiju. Ja nepieciešams, ņem žokļu nospiedumus, lai izgatavotu diagnostiskos veiduļus, un tad sāk plānot ārstēšanu.

Zobus pirms brekešu pielīmēšanas apstrādā ar speciālu materiālu. Pacientam procedūras laikā mierīgi jāguļ aptuveni 40 minūtes. Tā nav nepatīkama, taču pēc tam mēdz rasties spiediena sajūta. Līdz divām nedēļām zobi var būt jutīgi un ir diskomforta sajūta, tos cieši sakožot un ēdot cietu barību.

Breketes, ko stiprina pie zobiem no iekšpuses, pāris nedēļu var traucēt mēlei un runai, izraisot šļupstēšanu. Daži pie tām pierod ļoti ātri, bet citiem nepieciešams ilgāks laiks.

Nelielas pārmaiņas vērojamas jau dažas dienas pēc brekešu pielīmēšanas. Pirmos rezultātus var novērtēt pēc pāris mēnešiem, taču vidēji korekcija ilgst 1,5–2,5 gadus.

Breketes nebojā zobus, ja vien ap tām regulāri notīra aplikumu. Ja to nedara, jau pēc pusgada uz zobiem var izveidoties balti vai brūni plankumi vai pat caurumi.

Nēsājot keramikas breketes, aplikumu grūtāk ieraudzīt. Ja nav pārliecības, ka izdosies ievērot zobu higiēnu, labāk izvēlēties no metāla gatavotās vai arī ortodontisko ārstēšanu pagaidām atlikt.

Kad uzlīmētas breketes, stingru uztura ierobežojumu nav, tikai jāēd ļoti piesardzīgi. Cieti produkti, piemēram, burkāni, jāsagriež mazos gabaliņos vai jāsarīvē, lai nesabojātu koriģējošo ierīci.

Ja vajag labot zobus, to var darīt, noņemot tikai stieplīti vai arī breketi, kuru pēc tam uzlīmē atpakaļ.

Ārstēšanas laikā reizi 4–8 nedēļās jāapmeklē ortodonts, bet divreiz gadā jādodas pie zobu higiēnista. Rezultātu nostiprināšanai divus mēnešus pēc brekešu noņemšanas pastāvīgi jānēsā izņemama plastmasas kapīte, ko vēlāk ieliek mutē tikai pa nakti. Parasti tas jādara 1–2 gadus, bet dažkārt visu mūžu.

Diemžēl ārsts nevar garantēt, ka zobi vairs nekad nesašķiebsies. Gadu gaitā var mainīties lūpu un mēles spiediens, kā arī mazināties žokļa kaula augstums. Dažkārt, izraujot sānu zobus, mēle kļūst aktīvāka, vairāk spiež uz zobiem un tie atkal paliek greizi.

Atsauce : http://veselam.la.lv/2017/03/02/zobi-lidzinaties/

#breketes #zobi #zobarstnieciba #ortodontija

Nesen Publicēts
Arhīvs
Meklēt pēc temata
No tags yet.
Seko mums
  • Facebook Basic Square
  • Google+ Basic Square

© Klīnika SmileMore

Lietošanas Noteikumi

  • Facebook Social Icon
  • Google+ Social Icon